nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP/p

dodane 13.05.2011 10:22

Noc Muzeów


Noc Muzeów odbędzie się z soboty na niedzielę. Kilkadziesiąt instytucji i placówek z woj. śląskiego włączyło się w organizację specjalnych przedsięwzięć na tę jedną noc. Jedne z najobszerniejszych propozycji przygotowują Muzeum Śląskie w Katowicach i katowicki oddział IPN.

Noc w Muzeum Śląskim upłynie pod hasłem "Fotografia/Obraz/Obrazowanie". Zaplanowano m.in. trzy prelekcje multimedialne, prezentacje wystaw, a także warsztaty dla dzieci.

Muzeum Historii Katowic wraz z pobliską Akademią Muzyczną przygotowało m.in. koncerty instrumentów dętych i perkusyjnych oraz prezentacje muzyki dawnych wnętrz mieszczańskich towarzyszące stałej wystawie poświęconej temu tematowi. Muzeum pokaże też m.in. przygotowaną przez grafików i informatyków Instytutu Techniki Górniczej Komag wirtualną podróż do dawnej dzielnicy Katowic - Kuźnicy Boguckiej oraz warsztaty graficzne.

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej m.in. zaprezentuje spektakle telewizyjne „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” i „Inka 1946. Ja jedna zginę…” oraz filmy o gospodarce PRL „Jeden dzień w PRL”, „Każdy wie, kto za kim stoi”, „Co rzucili? Rzeczywistość kolejkowa PRL”, a także filmy o „Żołnierzach Wyklętych”. W siedzibie IPN będzie można też wieczorem grać w grę edukacyjną „Kolejka”.

Po katowickim Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek oprowadzać będą uczestnicy strajku z grudnia 1981 r. Wyświetlany będzie przegląd filmów: „Życiorysy z bliznami”, „Sprawiedliwość – proszę czekać”, „Czarne serca” i „Lot kuli”. Między siedzibą IPN, archiwum IPN i Muzeum Izbą Pamięci Kopalni Wujek Instytut zapewni transport bezpłatnym busem.

Między niektórymi atrakcjami nocy w Katowicach kursować będzie też bezpłatna linia specjalna organizującego komunikację miejską w regionie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. Będzie kursować trasą: Kopalnia „Katowice” (ul. Olimpijska) - Muzeum Śląskie (Rynek) – Centrum Scenografii (ul. Jagiellońska).

Zabrzańska Zabytkowa Kopalnia Guido przygotuje trzecią już Noc Absurdu. Ponieważ program do ostatniej chwili jest niespodzianką, Guido przypomina, że w poprzednie Noce 320 metrów pod ziemią urządzano m.in. podziemną plażę - z piaskiem, siatkówką plażową, szumem morza, ratownikiem i koktajlami owocowymi, a rok później - podziemną krainę Narnii – z jarmarkiem, Zamarzniętym Jeziorem (małym lodowiskiem), i Lodowym Labiryntem.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w Noc Muzeów m.in. zaproponuje dzieciom blok pod hasłem „Wehikuł czasu”, m.in. z prezentacją wieczorynek z czasów PRL na wystawie „Jestem sobie mały miś. Bohaterowie dobranocek PRL-u”. Atrakcjami mają być też inscenizacje życia z początków naszej ery - targ niewolników oraz starcie legionistów rzymskich z barbarzyńcami, a także inscenizowane opowieści o Celtach i ich wierzeniach i zwyczajach.

Muzeum Częstochowskie, prócz nieodpłatnego udostępnienia swoich wystaw, przygotuje w pawilonie etnograficznym i parku im. Staszica zabawę „Podchody z Borutą” - w oparciu o wystawę „W starej wierzbie diabeł mieszka”. W Rezerwacie Archeologicznym prezentowany będzie natomiast m.in. efektowny film „Trzcinica – Karpacka Troja” Zdzisława Czaca.

Tramwaje Śląskie w Noc Muzeów udostępnią do zwiedzania swoją efektowną zajezdnię w Chorzowie Batorym. Zainteresowanych będą do niej dowozić historycznym taborem z rynku w Chorzowie i ze Słonecznej Pętli w Katowicach.

Na zamku w Będzinie odbędzie się natomiast „Powrót do średniowiecza” – z pokazami walk rycerskich, strzelania z łuku, rzutów włócznią, zakuwania w dyby, tańców i zabaw rycerskie. Prezentowany będzie także spektakl "tańca ognia", chętni będą mogli wziąć udział w przemarszu „szlakiem pokutnym” wokół zamku z pochodniami.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione