nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP/a

dodane 29.04.2011 14:03

Kultowe filmy w Katowicach


Ponad 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych - od najwybitniejszych dzieł w historii kinematografii po obrazy zaliczane do najgorszych filmów świata obejrzą widzowie tegorocznej, 14. już edycji Festiwalu Filmów Kultowych.

Impreza potrwa trzy tygodnie - od 9 do 29 maja. Filmy będzie można oglądać nie tylko w katowickich salach kinowych, ale i pod gołym niebem. Program festiwalu organizatorzy przedstawili podczas konferencji prasowej.

Jak zaznaczył dyrektor artystyczny festiwalu Patryk Tomiczek, organizatorzy nie stawiają na premiery, ale filmy, które po latach zostały "ocenione i docenione". "Jesteśmy zapatrzeni w filmową przeszłość i wyciągamy z niej najbardziej smakowite kąski. Wyciągamy z historii filmy, które miały wpływ na rozwój kinematografii, na rozwój języka filmowego" - wyjaśnił Tomiczek.

Pomysłodawcy festiwalu starali się zdefiniować kluczowe dla tej imprezy pojęcie "kultowości", jako wspólnej cechy wszystkich wyświetlanych obrazów. Kilka miesięcy temu poprosili o opinie internautów. Spośród nadesłanych definicji wybrano kilka, które znalazły się na plakatach zapowiadających imprezę. "To film tworzony bardziej przez swoją publiczność niż przez swoich twórców" - napisał jeden z internautów.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędą się przeglądy filmów Orsona Wellesa, Friedricha Wilhelma Murnaua, Sergio Leone i Stanley'a Cubricka. Widzowie po raz kolejny będą mogli obejrzeć wszystkie części "Gwiezdnych Wojen" i "Obcego".

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć będzie prezentacja adaptacji opowiadań Edgara Allana Poe zrealizowanych przez Rogera Cormana, uważanego za ikonę amerykańskiego kina klasy B, laureata Oscara za całokształt twórczości.

W cyklu "Odjechane" znalazły się "Mały Otik" Jana Svankmajera i "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie" Jeana-Pierre'a Jeuneta. Wśród festiwalowych pozycji nie zabraknie filmów Disneya - "101 dalmatyńczyków" i "Pinokia".

Wśród cykli tematycznych festiwalu największą popularnością od kilku lat cieszą się "Najgorsze filmy świata". Tym razem wielbiciele tego rodzaju kina będą mogli zobaczyć m.in. takie obrazy jak: "Ludzie krety", "Atak kobiety olbrzyma" czy "Mózg z planety Arous". W cyklu "Polskie kino klasy be" znajdą się: "Klątwa Doliny Węży" i "Wilczyca" Marka Piestraka.

Właśnie do najgorszych filmów świata nawiązuje zaprezentowana na czwartkowej konferencji "zabójcza ryjówka", bohaterka jednego z filmów grozy z lat 50. Dyrektor festiwalu Tomasz Szabelski ogłosił w czwartek konkurs na imię dla ryjówki, która będzie maskotką imprezy.

Na przeciwnym biegunie są dzieła uznane, także przez krytyków i wielokrotnie nagradzane - np. "12 gniewnych ludzi" Sidney'a Lumeta, "Blue Velvet" Davida Lyncha, "Fargo" braci Coen i "Zapaśnik" Darrena Aronofsky'ego.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione