nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP/a

dodane 27.04.2011 10:48

Picasso sfinansuje badania naukowe


Tajemniczy darczyńca ofiarował Uniwersytetowi Sydney obraz Pabla Picassa wart miliony dolarów, stawiając jednak warunek - wpływy ze sprzedaży dzieła uczelnia ma przeznaczyć na finansowanie badań naukowych.

Obraz "Jeune fille endormie" z 1935 roku przedstawia kochankę artysty Marie-Therese Walter. Oczekuje się, że na aukcji w londyńskim Christie's w czerwcu zostanie sprzedany nawet za 18 milionów australijskich dolarów (19,5 mln USD) - poinformował w środę Uniwersytet Sydney w specjalnym oświadczeniu.

Ujawniono, że obraz ofiarował uczelni w zeszłym roku pewien Amerykanin, zastrzegając sobie anonimowość. Osobiście przyleciał do Sydney z dziełem Picassa i przekazał je, na wspomnianych warunkach, władzom uniwersyteckim.

Prorektor Uniwersytetu Sydney Michael Spence powiedział, że środki, uzyskane ze sprzedaży obrazu, zostaną wykorzystane m.in. na badania nad otyłością, cukrzycą i chorobą wieńcową.

W zeszłym roku inny portret pani Walter, namalowany przez Picassa, został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za rekordową sumę 106,5 miliona USD.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione