nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP/a

dodane 21.04.2011 09:31

Beatyfikacyjne piwo?


Piwowarzy z Pilzna, na zachodzie Czech, z okazji beatyfikacji Jana Pawła II wysyłają do Watykanu specjalny transport piwa.

Symboliczna partia 2011 butelek pilznera, poświęconych przez pilzneńskiego biskupa Frantiszka Radkovskiego i certyfikowanych przez mistrza piwowarskiego z browaru Pilsner Urquell w Pilznie Vaclava Berkę wyrusza w środę ciężarówką w kierunku Włoch.

Niewielka część przesyłki trafi do rzymskiego chrześcijańskiego pubu "GP2" (Giovanni Paolo II). Papieskiego piwa będzie można tam spróbować już w Wielkanoc.

Większą część przesyłki przeznaczono jednak dla Watykanu; oficjalnie przekaże ją gubernatorowi Państwa Watykańskiego kardynałowi Giovanniemu Lajolo ambasador Czech przy Stolicy Apostolskiej Pavel Voszahlik.

Czeskie piwo papieskie ma być podawane watykańskim gościom i dostojnikom w czasie uroczystości towarzyszących beatyfikacji Jana Pawła II na przełomie kwietnia i maja.

Aby pilzner odpowiednio dojrzał, warzono go już przed kilkoma tygodniami. Biskup Radkovsky podkreślał, że piwo z Pilzna należy w Watykanie do ulubionych napojów i cenili je zarówno Jan Paweł II, jak i obecny papież Benedykt XVI.

"Jan Paweł II, gdy mnie widział, natychmiast mówił, że jestem biskupem Pilzna, gdzie mam bardzo dobre piwo. A z obecnym papieżem Benedyktem XVI znam się bardzo dobrze z czasów, gdy przebywał w bawarskiej Ratyzbonie" - mówił hierarcha w rozmowie z czeską prasą lokalną.

Radkovsky zauważył jednak, że Benedykt XVI, jako Bawarczyk, zapewne od czeskiego piwa woli bawarskie.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione