nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 20.04.2011 14:12

Misterium pasyjne na Trafalgar Square


Drugi rok z rzędu na londyńskim Trafalgar Square zostanie wystawiona w Wielki Piątek inscenizacja misterium Męki Pańskiej. Dzięki nagłośnieniu i ekranowi o powierzchni 56 m kwadratowych aktorów będzie można oglądać z każdego miejsca placu.

Misterium będzie wystawione dwukrotnie: w samo południe i o 15.15 czasu lokalnego. Po pierwszym przedstawieniu katolicki arcybiskup Westminsteru Vincent Nichols udzieli obecnym błogosławieństwa.

W wypowiedzi dla agencji Independent Catholic News hierarcha wyraził nadzieję, że przedstawienie "uzmysłowi ludziom rzeczywisty sens Męki Pańskiej".

"Ubiegłoroczna inscenizacja zgromadziła 15-tysięczny tłum; tym razem przeżycia widzów będą jeszcze bogatsze dzięki wykorzystaniu wyższej jakości technologii i poparciu władz miejskich" - powiedział ICN autor scenariusza i producent Peter Huntley.

W odróżnieniu od ubiegłorocznego przedstawienia tym razem aktorów będzie mniej (ok. 70 w porównaniu ze 107), ale tak jak rok wcześniej będą to amatorzy. Wyjątkiem będzie Chrystus, którego postać odtworzy zawodowy aktor. W zeszłym roku koszty inscenizacji oceniano na ok. 50 tys. funtów.

W przeszłości Huntley wystawiał misterium Męki Pańskiej i szopkę bożonarodzeniową w różnych nietypowych miejscach, m.in. w więzieniu Lewes i głównym centrum handlowym w Guildford.

Huntley stał się człowiekiem głęboko wierzącym po wizycie w sanktuarium maryjnym w Medjugorje w Bośni i Hercegowinie w 1998 roku.
« 1 »