nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

sport.pl/a

dodane 22.03.2011 10:53

555 rolek trawy na boisko


Na stadionie PGE Arena Gdańsk trwa montaż piłkarskiej nawierzchni. W tym celu na boisko trzeba najpierw wysypać 5567 metrów sześciennych ziemi, a następnie rozwinąć 555 rolek trawy, która zostanie przywieziona przez 21 specjalnych tirów-chłodni.

- Ziemia, którą trzeba dostarczyć wypełni bryłę o przykładowych wymiarach 20 na 20 na 14 metrów. Konieczność przeprowadzenia tych prac wynika z faktu, że poziom płyty boiska w stosunku do obecnego stanu będzie podwyższony o 53 centymetry. Dopiero później przystąpimy do właściwych robót - powiedział rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Michał Fijałkowski.

Zgodnie z harmonogramem, ziemia ma być nawieziona do końca marca. Następnym krokiem będzie instalacja drenażu murawy oraz systemu nawadniania, który składać się będzie z ośmiu zraszaczy pełnoobrotowych oraz 16 o ograniczonym promieniu obrotu. Kolejny etap to nałożenie warstwy nośnej, w skład której wchodzi torf, piasek, krzemian oraz warstwa próchnicza.

- Wtedy przystąpimy do montażu systemu ogrzewania murawy, który składa się z przewodów wykonanych z tworzywa sztucznego oraz będziemy wykładać kostkę brukową na pasie zewnętrznym okalającym boisko o powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Tę część robót powinniśmy zakończyć do połowy kwietnia. Ostatnim etapem jest wyłożenie trawy z rolek - dodał Fijałkowski.

Darń ma grubość 30 centymetrów, a rozwijana będzie z rolek o długości 12 i szerokości 1,2 metra. Murawa składać się będzie z kilku gatunków traw odpornych na intensywne użytkowanie i wykazujących się dużą tolerancją na panujące w Gdańsku warunki atmosferyczne. Darń zostanie sprowadzona z Holandii, Niemiec i Polski.

- Murawa nie będzie jednak jednolitą mieszanką. W poszczególnych częściach boiska nawierzchnia składać się będzie z różnych proporcji traw. Musimy bowiem uwzględnić zmienne obciążenia, jakim poddawane jest boisko ze względu na specyfikę gry w różnych jego strefach - wyjaśnił rzecznik BIEG 2012.

Murawa będzie rozwijana z 555 rolek przez około 10 dni. Później trzeba jeszcze zaczekać na ukorzenienie się trawy, które potrwa dwa tygodnie.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Trybuny pomieszczą 44 tysiące kibiców. Zakończenie realizacji zaplanowano na 30 kwietnia, a 9 czerwca odbędzie się na tym obiekcie towarzyski mecz piłkarski Polska - Francja.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione