nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/a

dodane 23.02.2011 09:37

Nauka przyciąga


Od dnia otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie placówkę odwiedziło już ponad 200 tysięcy osób. "Taki wynik to dla nas bardzo miłe zaskoczenie" - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer, który we wtorek osobiście nagrodził dwustutysięcznego gościa.

Tym gościem okazała się rodzina z Radomia - rodzice z dwójką dzieci. W nagrodę otrzymali roczny karnet dla dwóch osób do CNK. "To dla nas bardzo duże zaskoczenie i totalny przypadek. Po raz pierwszy jesteśmy w Centrum" - powiedziała 16-letnia Magda Wiszniewska. "Korzystając z ferii chcieliśmy odwiedzić Centrum" - dodał jej ojciec, Sławomir.

CNK zainaugurowało działalność na początku listopada ubiegłego roku. Od tego momentu do wtorku było dostępne dla zwiedzających w sumie przez 90 dni. "Szybko przeliczyłem to na doświadczenia i wyszło mi, że w tym czasie przeprowadzono tutaj 70 milionów doświadczeń" - powiedział PAP dyrektor Robert Firmhofer.

Zaznaczył, że kiedy rozpoczynano budowę, niewiele osób wiedziało, czym jest centrum nauki. "Musieliśmy tłumaczyć, że to nie jest miejsce, w którym prowadzi się badania, tylko takie, w którym publiczność sama przeprowadza eksperymenty i dokonuje odkryć" - przypomniał.

Dyrektor "Kopernika" dodał, że tak duża liczba zwiedzających oznaczała m.in. intensywne użytkowanie eksponatów. "Na początku liczba uszkodzonych eksponatów wahała się między 9 a 14 proc. To i tak nie był zły wynik, jak na nowe centrum. Zazwyczaj jest to powyżej 20 proc." - ocenił.

Przypomniał, że europejski standard to 5 proc., a amerykański - 3 proc. "Właśnie osiągnęliśmy ten standard. Dane z dzisiejszego poranka pokazują, że jest to 3 proc." - zadeklarował we wtorek Firmhofer.


"Mamy widzów od oseska do seniora. Badania pokazują, że każda grupa wiekowa ma tutaj swoje przedstawicielstwo" - zaznaczyła przedstawicielka CNK. Co więcej, z badań wynika, że z wizyty w "Koperniku" zadowolonych jest ok. 96 proc. zwiedzających, a ponad 75 proc. poleciłaby taką wizytę swoim znajomym.

Jak ujawniła we wtorek Nowicka, największą popularnością niezmiennie cieszą się galerie "Bzzz!" i "Świat w ruchu", czyli te które są najbardziej dynamiczne i wymagają największej aktywności.

« 1 »