nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/a

dodane 28.01.2011 11:34

Światowy Dzień Mokradeł


Z okazji Światowego Dnia Mokradeł Park Narodowy "Ujście Watry" organizuje imprezę edukacyjną, poświęconą znaczeniu obszarów podmokłych dla przyrody i człowieka - poinformował Park Narodowy "Ujście Warty".

Niedzielna impreza, która rozpocznie się o godz. 11, będzie okazją do poznania wielu ciekawostek przyrodniczych, ale także dobrej zabawy. Sam Dzień Mokradeł przypada na 2 lutego.

W programie spotkania w siedzibie Parku w Chyrzynie znalazły się m.in. inscenizacja o mokradłach w wykonaniu przedszkolaków, prezentacja zdjęć i prelekcja ornitologa i fotografika przyrody Darka Świtały.

Przygotowano wycieczkę z przewodnikiem po nowej ścieżce przyrodniczej "Olszynki". Obok tego możliwe będzie podziwianie uroków "Ujścia Warty" z wieży widokowej, będzie także coś dla ciała - degustacja potraw "rodem z mokradeł".

Organizatorzy przypominają, że mokradła to miejsca tętniące życiem, o ogromnej liczbie gatunków roślin i zwierząt. Rośliny i gleba terenów podmokłych odgrywają znaczącą rolę w oczyszczaniu wody.

2 lutego na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Mokradeł. Tego dnia, w 1971 r. w irańskim mieście Ramsar podpisano Konwencję o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, zwaną od tego czasu Konwencją Ramsar.

Do końca 2010 r. Konwencję ratyfikowało 160 państw, które zobowiązały się m.in. do wskazania najcenniejszych terenów podmokłych na swoim terytorium. Dotychczas na listę zgłoszono 1909 obszarów podmokłych, co pozwoliło objąć ochroną prawie 186,9 mln ha.

Polska podpisała Konwencję Ramsar w 1978 r. Dotychczas zgłosiła 13 obszarów podmokłych o łącznej powierzchni ok. 145 tys. ha, wśród nich jest Park Narodowy "Ujście Warty".
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione