nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

PAP/a

dodane 21.10.2010 10:31

Grobowiec egipskiego kapłana sprzed 4400 lat


Jak poinformował Faruk Hosni, minister kultury Egiptu, zespół naukowców prowadzący we współpracy z Radą Najwyższą ds. Starożytności Egiptu rutynowe prace wykopaliskowe w Gizie dokonał odkrycia starożytnego grobowca na stanowisku położonym w pobliżu cmentarza budowniczych słynnych piramid w Gizie.

Znalezisko pochodzi z czasów V Dynastii (2465-2323 r. p.n.e.) i jest miejscem pochówku kapłana o imieniu Rudj-Ka, który służył w ceremoniach związanych z pośmiertnym kultem grobowym faraona Chefrena z IV Dynastii (ok. 2575-2465 r. p.n.e.), panującego w starożytnym Egipcie w latach 2520-2494 p.n.e.

Według dr Zahi Hawassa, sekretarza generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, Rudj-Ka posiadał wiele urzędowych tytułów i mógł być ważną osobą na królewskim dworze.

Odkryty grobowiec kapłana ma unikalną konstrukcję z wiodącym do głównego wejścia labiryntem, którego ściany wykonano z kamiennych bloków z wapienia, a właściwa komora grobowa została wykuta bezpośrednio w skalnym klifie.

Ściany grobowca zdobione są barwnymi reliefami, przedstawiającymi postać Rudj-Ka w scenach z życia codziennego oraz kapłana i jego małżonkę przed stołem ofiarnym z darami w postaci chleba, ptactwa i bydła.
« 1 »