nasze media Mały Gość 06/2024

PAP/a

dodane 08.10.2010 11:16

Cystersi z Wąchocka stawiają na turystykę


W historycznym Domu Opata zostaną otwarte kawiarnia oraz pokoje dla gości. Klasztor i kościół w Wąchocku to najlepiej zachowane obiekty romańskie w Polsce.

Opat klasztoru, ojciec Eugeniusz Augustyn podkreślił, że plany są możliwe do zrealizowania dzięki rewitalizacji Wąchocka, który otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 5 mln złotych. Część środków zostanie przeznaczona na prace przy cysterskim opactwie, które jest wizytówką miasteczka.

„Odwiedzają nas pielgrzymi i turyści, dlatego chcemy stworzyć im dobre warunki pobytu, zatrzymać ich na dłużej” – mówi opat z Wąchocka.

W planach zakonników jest także rekonstrukcja historycznego ogrodu i udostępnienie go zwiedzającym. Przy okazji odkryto zamurowane po kasacie zakonu wschodnie przejście od wirydarza do klasztornego ogrodu. Obecnie cystersi za 100 tys. zł, które otrzymali z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, montują instalację przeciwpożarową.

Początki istnienia klasztoru cystersów w Wąchocku sięgają 1179 r. Kościół to trójnawowa bazylika z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium. Mury oblicowano dwubarwnym kamieniem. Poziome, przemienne pasy żółtego i czerwonobrunatnego piaskowca do dzisiaj decydują o wyglądzie kościoła.
« 1 »