nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/a

dodane 24.09.2010 09:38

Trasa turystyczna w podziemiach krakowskiego Rynku


Kraków wzbogacił się o kolejną dużą atrakcję turystyczną - w piątek wieczorem w podziemiach Rynku Głównego zostanie otwarta ekspozycja muzealna i trasa turystyczna "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa".

Podziemna wystawa, będąca w istocie parkiem archeologicznym, ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie, wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości przedlokacyjnej wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego.

Ponad cztery metry pod powierzchnią Rynku zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami wodociągów, a także zachowane do dziś mury Małej i Wielkiej Wagi oraz Kramów Bogatych, w których średniowieczni kupcy sprzedawali swoje towary.

Od piątku do niedzieli zwiedzanie trasy turystycznej będzie możliwe tylko po okazaniu bezpłatnych biletów, które można było odebrać kilka dni wcześniej. Nowe muzeum ruszy na dobre od poniedziałku.
« 1 »