nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

PAP/a

dodane 09.09.2010 13:43

Kajakowy Patrol sprząta rzeki


60 spływów kajakowych, w czasie których uczestnicy m.in. będą sprzątali polskie rzeki, zorganizuje do końca 2011 r. Kajakowy Patrol św. Franciszka. Projekt przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Drohiczyna uzyskał środki NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansuje 90 proc. wartego 1,5 mln zł projektu - poinformował w czwartek w Warszawie podczas spotkania prezentującego akcję prezes KSM Rafał Siwek.

Siwek podkreślił, że Stowarzyszenie od kilku lat organizuje spływy kajakowe Liwcem i Bugiem, i zawsze spotykało się z problemem śmieci w rzekach. "W 2009 r. powołaliśmy Mazowieckie Pogotowie Kajakowe, a potem Kajakowy Patrol św. Franciszka, ponieważ uznaliśmy, że jednorazowa akcja sprzątania nie rozwiązuje problemu" - wyjaśnił prezes KSM.

Od 2010 r. Patrol działa na terenie całego kraju - od lipca w ramach projektu młodzi ludzie sprzątali już w 8 rzekach. Zebrali w tym czasie 2 tony śmieci. W 2009 r. z Liwca i Bugu wyciągnęli, posegregowali i przekazali na składowiska ponad 3 tony śmieci.

Wśród wyławianych podczas spływu przedmiotów znajdują się rzeczy, które trafiają do rzek z brzegów i pól podczas wiosennych roztopów, śmieci pozostawione przez nieodpowiedzialnych turystów czy kajakarzy i wędkarzy. Dużą część wyciąganych z rzek śmieci, stanowią rzeczy wyrzucane przez miejscową ludność - tłumaczył Siwek.

Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej, studentów, młodych ludzi spędzających czas wolny nad wodą, ludności mieszkającej w pobliżu rzek, jezior, zbiorników wodnych oraz turystów i wędkarzy. W ramach Patrolu zaplanowano aktywne oczyszczanie rzek, ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, edukację o ekologii wód, przyrodzie i gospodarce odpadami oraz promocję ekologicznych i sprzyjających środowisku naturalnemu postaw ludzi.

Projekt Kajakowy Patrol św. Franciszka obejmie wszystkie województwa w kraju oprócz opolskiego. W ramach projektu zaplanowano warsztaty edukacyjne w formie spływów kajakowych, zajęcia edukacyjne dla szkół, akcje pokazowe Patrolu. Środki projektu zostaną też przeznaczone na wystawy, happeningi oraz kampanię informacyjną i promocyjną pod hasłem "Nie pływam w śmieciach". Przygotowano też stronę internetową www.kajakowypatrol.pl i uruchomiono infolinię 801 022 227, na której Patrol przyjmuje zgłoszenia nt. śmieci zalegających w wodzie.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: 17.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 104
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik