nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

PAP/p

dodane 12.08.2010 12:16

Najstarsze narzędzia sprzed 3,4 mln lat


Najstarsze ślady używania narzędzi przez człowiekowatych pochodzą sprzed 3,4 mln lat - dowodzą naukowcy na podstawie odkryć dokonanych w Etiopii.

Dwie kości zwierzęce ze śladami nacięć odkryto w Dikika w Etiopii. Pochodzą one sprzed 3,2, a może nawet 3,39 mln lat. Są zatem o co najmniej 800 tys. lat starsze niż najwcześniejsze znane dotąd świadectwa tego typu.

Jak dotąd, najstarsze narzędzia, sprzed 2,6 - 2,5 mln lat, odkryto nieopodal Dikika, w Gona w Etiopii. Z kolei najstarsze ślady narzędzi pozostawione na kościach zwierząt, datowane są na 2,5 mln lat. Odnaleziono je również w Etiopii, w miejscowości Bouri. W obu przypadkach nie znaleziono w pobliżu kości człowiekowatych.

Najnowsze odkrycie, dokonane przez zespół pod kierunkiem Zeresenaya Alemsegeda z California Academy of Sciences w San Francisco, pozwala na przypuszczalne powiązanie najnowszego odkrycia z gatunkiem Australopithecus afarensis. Wcześniej zespół Alemsegeda odnalazł kilkaset metrów dalej kości dziewczynki, przedstawicielki Australopithecus afarensis.

Narzędzia kamienne służyły australopitekom do szybkiego oddzielania mięsa od kości i do wydobywania z wnętrza kości szpiku. Padłe zwierzęta mogły stać się doskonałym źródłem pożywienia.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione