nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

KAI/a

dodane 05.08.2010 14:45

Ekologiczny festyn franciszkański


Koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów i psich zaprzęgów oraz degustacje ekologicznych przysmaków złożą się m.in. na program IV Festynu Franciszkańskiego, który w niedzielę 8 sierpnia odbędzie się w ogrodach klasztornych w Kętach na Podbeskidziu.

W otoczeniu niezwykłego ogrodu z dwudziestoma kapliczkami, w których umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe, bawić się będzie kilka tysięcy osób. Jak zapewnia gwardian klasztor o. Bernard Jan Potępa OFM, będzie to zabawa w duchu franciszkańskim: ekologiczna i bezalkoholowa.

„To nie tylko ze względu na sierpień, ale przecież nikt nie wyobraża sobie, by w klasztorze był festyn alkoholowy. Będziemy mieli tu smaczne potrawy, więc wiele osób już zaplanowało, że niedzielny obiad zjedzą w naszych ogrodach” – dodaje zakonnik.

W ramach festynu wystąpi m.in. zespół Gang Marcela i była solistka Opery Śląskiej w Bytomiu Bożena Grudzińka-Kubik, orkiestry dęte i ludowe. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na dalszą odnowę zabytkowego kompleksu klasztornego.

Franciszkanie reformaci przybyli do Kęt w 1700 roku. W latach 1703-1714 zbudowano tu klasztor. Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubiński.

Kilka lat temu zagospodarowano tu piwnice pod klasztorem. Mieści się w nich specjalna galeria. Przy franciszkańskim klasztorze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny działa od dwóch lat kuchnia Brata Alberta. Nagrywa także zespół wokalno muzyczny San Damiano, a zakonnicy wydają kwartalnik „Porcjunkula”.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione