nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/p

dodane 15.02.2010 10:02

Słonie biegają czy chodzą?


Naukowcy badali, czy słonie poruszające się z dużą szybkością biegną, czy idą. Ustalili, że wykonują obie czynności jednocześnie - biegną przednimi nogami, a idą tylnymi.

Wcześniej wiadomo było, że słonie częściowo biegną, a częściowo chodzą, kiedy poruszają się z dużą szybkością. Naukowcom udało się zbadać wnikliwiej ten ruch dzięki specjalnie zbudowanemu torowi, precyzyjnie mierzącemu siłę wywieraną przez słonia przy każdym kroku.

Jednocześnie słonie, badane w rezerwacie w Tajlandii, filmowano. Pomiary z toru porównane z klatkami filmowymi pozwoliły na przyjrzenie się nawet najmniejszym ruchom biegnącego/chodzącego słonia.

Kluczowy okazał się związek między energią potencjalną a kinetyczną. Profesor Norman Heglund z zespołu naukowców wyjaśnia: "Kiedy słoń nabiera coraz większej szybkości, energia kinetyczna i potencjalna zmieniają się i zaczynają być bardziej zbieżne. To tak, jakby zmierzał do szybkości przejściowej, w której chce z chodu przejść w bieg, ale właściwie nie może tego zrobić. To tak, jakby nie mógł całkiem przejść do wrzucenia drugiego biegu".

Najszybszy słoń, którego obserwowano, poruszał się z prędkością 18 km na godzinę. Teraz naukowcy planują przyjrzeć się innym wielkim zwierzętom - na przykład hipopotamom lub nosorożcom, by dowiedzieć się, czy biegają one, czy też raczej chodzą.
« 1 »