nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/p

dodane 12.02.2010 11:05

Wczoraj był... Pączki Day?


„Pączki Day” (Dzień Pączka) - pod taką nazwą w USA obchodzony jest tłusty czwartek. Tradycja jedzenia w tym dniu pączków szczególnie pielęgnowana jest w dużych skupiskach Polonii, w tym w stanach Środkowego Zachodu: Illinois, Michigan, Wisconsin czy Indianie.

Tradycyjne polskie pączki różnią się od amerykańskich doughnutsów - te mają postać pierścienia z dziurką w środku, a kuliste są mniejsze.

Od ośmiu lat w Chicago w tłusty czwartek organizowana jest charytatywna akcja sprzedaży pączków Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego, założonej w 1992 roku jedynej agencji pomocy socjalnej na terenie USA oferującej pełen zakres usług dla Polonii.

Na południu USA bardziej popularny od tłustego czwartku jest tłusty wtorek, związany ze świętem "Mardi Gras", które kończy okres zabaw karnawałowych przed poprzedzającym Święta Wielkanocne postem.
W Hamtramck, miasteczku położonym na przedmieściach Detroit w stanie Michigan, obie tradycje połączono i w najbliższą sobotę 13 lutego rozpocznie się tam doroczny rodzinny festiwal "Pączki Day" znany też pod nazwą "Polish Mardi Gras".
« 1 »