nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

ekologia.pl

dodane 15.12.2009 11:47

Konik morski podróżnikiem


Konik morski ma małe płetwy i jest raczej gatunkiem osiadłym. Tymczasem jeden z gatunków został znaleziony 5000 km od właściwego sobie siedliska. O wielkiej podróży niewielkich rybek wspomina czasopismo „Journal of Fish Biology”.

Do nietypowego odkrycia doszło przypadkiem, w pobliżu Azorów rybacy wyłowili kilka nietypowych pławikoników. Naukowcy przyjrzeli się budowie i DNA niezwykłych rybek a wyniki ich samych wprawiły w zdumienie. Wbrew przypuszczeniom nie były to pławikoniki z gatunku Hippocampus guttulatus lub H. hippocampus (pławikonik europejski) normalnie spotykane w tych wodach. Koniki morskie okazały się być przedstawicielami gatunku H. erectus normalnie zamieszkującego wschodnie wybrzeża obydwu Ameryk.

Skąd jednak niewielkie, osiadłe rybki o szczątkowych płetwach pojawiły się nagle 5000 km od właściwego sobie siedliska? Pytanie to pozostaje na razie bez odpowiedzi. Jedna z hipotez mówi, że ryby przydryfowały na Azory wraz z plątaniną podwodnych traw, do których przyczepiły się ogonkami. Mniej prawdopodobne teorie zakładają, że rybki wypuścił tu jakiś akwarysta lub trafiły tu wraz z wodą ze zbiorników balastowych statków. Faktem jednak pozostaje, że to pierwsza obserwacja tego gatunki na wschodnim Atlantyku.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione