nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/p

dodane 21.10.2009 11:08

Artur Partyka rozmawiał z młodzieżą o godności


„Każdy człowiek ma prawo godnie żyć” - to przewodnie hasło wtorkowego spotkania uczniów Gimnazjum nr 17 w Łodzi z byłym znakomitym skoczkiem wzwyż Arturem Partyką. Spotkanie odbyło się z okazji obchodzonego 20 października Światowego Dnia Godności.
Na wtorkowym spotkaniu z młodzieżą Gimnazjum nr 17 Artur Partyka powiedział m.in., że w sporcie godność to przede wszystkim rywalizacja w duchu fair-play, ale także „godne warunki do tej rywalizacji i codziennego treningu”.

Dodał, że oglądając sportowe zawody na najwyższym poziomie nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ich uczestnicy w drodze na szczyt nie zawsze mieli „godne warunki do treningów”. "Pamiętam opowieści afrykańskich biegaczy, którzy rozpoczynali kariery w tragicznych warunkach. Zanim późno w nocy mogli trenować, najczęściej boso i bez żadnego innego sprzętu, wcześniej musieli stoczyć prawdziwą walkę o jedzenie, pracę itp. Ich droga na szczyt to fantastyczna opowieść o przełamywaniu barier i walce o godność człowieka” - mówił Partyka.

Światowy Dzień Godności jest obchodzony po raz drugi. Tego dnia w szkołach na całym świecie dzieci spotkają się ze znanymi osobistościami. W 2008 roku o godności opowiadali m.in. słynny przedsiębiorca Richard Branson, muzyk Peter Gabriel oraz królowa Rania z Jordanii.
« 1 »