nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/p

dodane 09.10.2009 09:29

Asteriks kończy 50 lat


Najsłynniejszy z Gallów - Asteriks, bohater słynnej francuskiej serii komiksów, obchodzi w tym roku 50. urodziny. Z tej okazji ukaże się kolejna, jubileuszowa część przygód sympatycznego Galla, a specjalny prezent dla niego przygotowali nawet członkowie elitarnej formacji francuskiej armii.

Francuzi świętują hucznie okrągłą rocznicę pojawienia się na świecie słynnego galijskiego wojownika, którego twórcami byli: scenarzysta Rene Goscinny i rysownik Albert Uderzo.
22 października pojawi się jednocześnie w kilkunastu krajach, w tym także w Polsce, kolejna już 34. część serii zatytułowana: „Urodziny Asteriksa i Obeliksa, Złota księga”.

29 października - w dniu urodzin Asteriksa - w Paryżu odbędzie się happening pod nazwą: „Gallowie najeżdżają Lutecję” (rzymska nazwa stolicy Francji). Organizatorzy nie chcą na razie zdradzić szczegółów wydarzenia, zapowiadają jednak wiele niespodzianek.

Asteriks wraz ze swoim towarzyszem Obeliksem i innymi kompanami pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowego „Pilote” w październiku 1959 r. Scenariusz serii pisał Rene Goscinny, autor m.in. serii o "Mikołajku" i "Lucky Luke'u", a rysunkami zajmował się Albert Uderzo. Ich współpraca trwała prawie dwadzieścia lat – po śmierci Goscinny'ego w 1977 roku, Uderzo sam kontynuuje pracę nad cyklem.
« 1 »