nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

KAI/p

dodane 09.10.2009 09:28

Nowi klerycy...po 17 latach


Makau to wyspa stanowiąca region komunistycznych Chin. Tamtejsza diecezja po 17 latach doczekała się dwóch nowych powołań kapłańskich. Kościół katolicki na tej wyspie jest niewielką mniejszości religijną.

Dwaj nowi seminarzyści uczyli się wcześniej w salezjańskiej szkole średniej. Rodzina 18-letniego Hoi Ka-Taka początkowo sprzeciwiała się decyzji syna. Przekonała się jednak, widząc pozytywne zmiany zachodzące w synu w okresie szkolnym. Trudnością był też fakt, że Hoi był jedynym katolikiem w tej rodzinie.

Natomiast 20-letni Cheong pochodzi z rodziny, która już od trzech pokoleń wyznaje wiarę w Chrystusa. Teraz obaj studiują w seminarium św. Józefa w Hongkongu. Ich przykład zachęcił już kolejnych młodych ludzi, którzy czują powołanie do kapłaństwa, ale jeszcze się nie zdecydowali.

Istniejąca od stycznia 1576 diecezja Makau zajmuje powierzchnię 27 km kw. i jest zamieszkana przez ponad 530 tys. ludzi, w tym niespełna 30 tys. wiernych. Posługuje im ponad 80 duszpasterzy diecezjalnych i zakonnych. Wiele wspólnot kościelnych od lat modli się o powołania. Ich modlitwa została wysłuchana teraz, w trwającym Roku Kapłańskim.
« 1 »