nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

KAI/p

dodane 27.07.2009 10:19

Małopolska Droga św. Jakuba


W sobotę 25 lipca otwarto świętokrzyską część Małopolskiej Drogi Św. Jakuba. Podczas Mszy św. biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski mówił o historii i znaczeniu duchowym Dróg Św. Jakuba prowadzących do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podkreślił też znacznie obrony wartości chrześcijańskich we współczesnej Europie.

Małopolska Droga Świętego Jakuba, biegnie z Sandomierza przez Klimontów, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałęcznice, Niegardów i Więcławice do Krakowa. Istnieją dokumenty historyczne, iż sandomierska świątynia pw. św. Jakuba była częścią średniowiecznego szlaku do grobu Św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. W XV w. do Santiago z Sandomierza wyruszył starosta sandomierski. Najbardziej zaś udokumentowana jest pielgrzymka Jakuba Sobieskiego.

Droga św. Jakuba nazywana jest po hiszpańsku Camino de Santiago. To szlak pielgrzymkowy prowadzący do katedry w Santiago de Compostela w w północno-zachodniej Hiszpanii. Ta droga istnieje już od ponad 1000 lat. Jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Droga św. Jakuba oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów.
« 1 »