nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PwG OTOP/p

dodane 01.06.2009 10:58

Powrót bociana czarnego


18 maja na Stawach Milickich stwierdzono dorosłego bociana czarnego, oznakowanego w czasie akcji Południowowielkopolskiej Grupy OTOP w roku 2006 w Nadleśnictwie Jarocin. Jest to pierwszy udokumentowany powrót ptaka z tego projektu do Polski.

Podczas wizyty na stawach w Potaszni w powiecie milickim, zaobserwowano grupę pięciu bocianów czarnych żerujących na stawie Jasny Dolny. Dwa z nich wykazywały cechy ptaków drugorocznych, różniąc się od pozostałych mniej intensywnym ubarwieniem nóg i dzioba oraz mniej lśniącym upierzeniem.

Jeden z dorosłych okazał się natomiast posiadaczem białej obrączki plastikowej z kodem, który udało się odczytać. Obrączka ta została założona mu jako pisklęciu 5 lipca 2006 roku w gnieździe na dębie w Nadleśnictwie Jarocin przez zespół PwG OTOP. Odległość między miejscem obrączkowania a odczytu wynosi ok. 63 kilometry.

Obserwacja ta świadczy o przywiązaniu bocianów czarnych do okolic, w których przyszły na świat, choć jak dotąd liczba tego typu stwierdzeń z Polski jest minimalna, jest to trzeci przypadek odczytania w Polsce rodzimego bociana czarnego, częściej były odczytywane ptaki z Republiki Czeskiej i Słowacji.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione