nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Rzeczpospolita/p

dodane 30.04.2009 07:28

Statek kosmiczny na oceanie


NASA testuje przyszły pojazd kosmiczny zdolny przewieźć astronautów na Księżyc. Na powierzchni wzburzonego oceanu u wybrzeży Florydy, za pomocą modelu wielkości naturalnej specjaliści sprawdzają technikę lądowania. Testy odbywają się ok. 30 km od Port Canaveral w centralnej Florydzie.

To od początku lat 60, kiedy rozpoczęły się prace nad programem księżycowym Apollo pierwsze testy pełnowymiarowego modelu kapsuły kosmicznej. Podczas prób zespoły inżynierów sprawdzają sposób utrzymywania się na wodzie za pomocą rozkładających się pływaków, a nurkowie sposoby odnajdywania, wodowania i zabezpieczania pojazdu na falach oceanu.

Pojazdy kosmiczne Orion zastąpią trzy dotychczas eksploatowane promy kosmiczne, które odejdą na emeryturę z końcem przyszłego roku. Podobnie jak Apollo, Orion będzie pokryty warstwą ochronną zabezpieczająca przed przegrzaniem w trudnej operacji przechodzenia przez atmosferę Ziemi podczas podróży powrotnej z orbity. Ostatnią fazę opadania na powierzchnię oceanu odbędzie na specjalnie skonstruowanym spadochronie.
Obecne plany NASA przewidują pierwszy lot Oriona w roku 2015, a pierwszą wyprawę na Księżyc w roku 2020.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione