nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Kai/p

dodane 22.04.2009 10:44

Krzyż Światowych Dni Młodzieży w Polsce


Krzyż Światowych Dni Młodzieży, przekazany młodym w 1984 r. przez Jana Pawła II, będzie pielgrzymował w maju i czerwcu po 39 polskich diecezjach.

Krzyż ŚDM o wysokości 3,8 m i szerokości 1,75 m, przewożony w specjalnym futerale, zostanie przekazany młodzieży polskiej w Watykanie osobiście przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 22 kwietnia - dokładnie w 25. rocznicę przekazania Krzyża Roku Świętego przez Jana Pawła II młodzieży. Stało się to 22 kwietnia 1984 r. na zakończenie obchodzonego wówczas w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Krzyż był ustawiony przy konfesji św. Piotra w Bazylice św. Piotra przez cały rok jubileuszowy (1983-1984).

Jan Paweł II wyraził wtedy życzenie, które zostało wyryte na samym Krzyżu: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

Krzyż ŚDM dotrze do Polski 25 kwietnia i będzie peregrynował po 39 polskich diecezjach i ośrodkach duszpasterstwa akademickiego przez 66 dni. W pielgrzymce będzie mu towarzyszyła ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Jego pierwszym przystankiem będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. Ponadto Adorację Krzyża w częstochowskiej katedrze poprowadzi brat Marek z Taizé. Wśród głównych przystanków peregrynacji będą m.in. Kraków (30-31 maja), gdzie Krzyż będzie towarzyszył 30. rocznicy spotkania młodzieży z Janem Pawłem II na krakowskiej Skałce oraz pielgrzymce mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich w dniach 31 maja - 1 czerwca.

W dniach 3-4 czerwca Krzyż trafi do Gniezna, by upamiętnić 30. rocznicę spotkania młodzieży z Janem Pawłem II. Towarzyszyć też będzie ogólnopolskiemu Czuwaniu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w 30. rocznicę papieskiego wołania „Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” w Warszawie (6 czerwca). Krzyż trafi tam z katedry warszawsko-praskiej w formie uroczystego marszu młodzieży połączonego z tańcem, biciem w bębny i muzyką.

W dniach 8-9 czerwca Krzyż będzie przebywał w Kielcach, gdzie w tych dniach odbywać się będzie Międzynarodowy Kongres „Jan Paweł II z młodzieżą”. Następnie zawita m.in. do Giżycka w diecezji ełckiej, gdzie 20 i 21 czerwca potrwają uroczystości 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Krzyż Światowych Dni Młodzieży zakończy peregrynację po Polsce 29 czerwca w Pułtusku podczas Festiwalu Młodych.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione