nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

kai/p

dodane 07.04.2009 12:11

Rekordowa palma


Dokładnie 33 metry i 45 cm mierzy palma, która zwyciężyła w 51. konkursie w Lipnicy Murowanej k. Bochni. Wykonał ją Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej. Tym samym pobił swój ubiegłoroczny rekord o 6 cm. To najwyższa palma w historii konkursu.

Drugie miejsce zajął Andrzej Leszczyński z rodziną. Twórca z Lipnicy Dolnej zrobił palmę, która ma 28 m. Trzecie miejsce należy do Mateusza Mecha, który zrobił 24 metrową palmę.
Do konkursu zgłoszono ponad 50 palm. Będą one przez tydzień ozdabiać rynek i figurę św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

Dla uczestników konkursu przygotowano nagrody finansowe i rzeczowe, które zostały ufundowane przez sponsorów m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolski Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe w Bochni.

- Lipnickie palmy wykonane są z wikliny, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami. Ich przygotowanie zajmuje kilka miesięcy. Zgodnie z tradycją muszą one być postawione przy pomocy siły ludzkich rąk, nie można używać do tego celu urządzeń mechanicznych – mówi Krzysztof Bogusz, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Turyści, którzy licznie przybyli do Lipnicy mogą także zwiedzać lokalne zabytki, w tym wpisany na listę UNESCO drewniany kościół św. Leonarda. Konkursowi towarzyszą koncerty, kiermasz rękodzieła artystycznego i warsztaty ginących rzemiosł.

Pierwszy konkurs palm odbył się w Lipnicy Murowanej w 1958 r., a jego inicjatorem był nieżyjący już sołtys wsi Józef Piotrowski. Z tej okazji konkurs nosi jego imię.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione