nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021

Radio Watykańskie/p

dodane 24.03.2009 09:02

Hiszpańskie dzieci chcą lekcji religii


Na czterech hiszpańskich uczniów trzech wybrało dobrowolnie naukę religii w bieżącym roku szkolnym. Tak wynika ze sprawozdania komisji tamtejszego episkopatu ds. nauczania i katechezy. Dane zostały zebrane w 61 diecezjach.

W bieżącym roku szkolnym naukę religii i moralności katolickiej wybrało blisko 74 proc. uczniów, czyli 3,5 mln osób (na 4,7 mln). W ośrodkach „katolickiej inicjatywy społecznej” naukę religii wybrało 99 proc. uczniów. Z kolei w ośrodkach „państwowych” – 78 proc. w szkole podstawowej i ponad 31 proc. w szkole średniej. Natomiast w ośrodkach „cywilnej inicjatywy społecznej” – 80 proc. w szkole podstawowej i blisko 59 proc. w średniej.

Zebrane dane są bardzo wymowne, biorąc pod uwagę „trudności, jakim musi stawić czoła nauczanie religii i moralności katolickiej” – stwierdzają biskupi w specjalnym komunikacie. Ustawa o szkolnictwie (LOE) utworzyła cały szereg przeszkód, aby uczniowie nie mogli swobodnie wybrać tego przedmiotu. Ponadto została ograniczona liczba godzin w szkole ponadpodstawowej i pojawiły się trudności w zatrudnieniu nauczycieli na początku roku. „Pomimo to każdego roku rodzice i uczniowie korzystają w większości ze swojego podstawowego prawa, aby wybrać katolicką formację religijną i moralną” – czytamy w komunikacie.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione