nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

ekai/p

dodane 12.02.2009 13:29

Lutomiersk zaprasza zakochanych w Walentynki

Specjalną Mszę św. w intencji młodych, zakochanych i narzeczonych zamówiło w swojej parafii Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Lutomierska. Liturgia odprawiona będzie 14 lutego o godz. 11.30 w kościele Matki Bożej Szkaplerznej.
Drugim patronem lutomierskiej parafii jest właśnie święty Walenty. W kościele znajduje się duży obraz, przedstawiający świętego w stroju biskupa, uzdrawiającego chłopca z padaczki. Do tego obrazu przed wielu laty regularnie przychodziły cygańskie pielgrzymki – przypomina Antoni Piontek ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. „Szli pieszo, przeważnie z Konstantynowa Łódzkiego, bo to miasto było zawsze nasycone tą mniejszością. Przychodzili co roku, a myślę, że i częściej – w każdym razie takie informacje mam od poprzedniego proboszcza naszej parafii, księdza kanonika Włodzimierza Paszkowskiego” – mówi Piontek. „Podczas odpustu chłopcom nadawano imię Walentego. W parafii działało też bractwo św. Walentego” – dodaje.
Teraz członkowie lutomierskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich chcą przypomnieć tę tradycję. Dlatego na początek zamówili specjalną Mszę świętą w intencji młodych, zakochanych i narzeczonych. Szczególnym miejscem ma być boczny ołtarz, w którym znajduje się obraz św. Walentego. „Będzie przystrojony, zaangażowana jest w to miejscowa młodzież, ze szkoły podstawowej i gimnazjum” – zapowiada Piontek.
Stowarzyszenie postanowiło też odświeżyć pamięć parafian o drugim patronie. W wydawanej przez siebie gazetce opublikowało m.in. zapomniane nieco modlitwy do świętego Walentego („O dobrego męża” i „O dobrą żonę”), przegląd miejsc kultu oraz pełen tekst pieśni do świętego.

« 1 »