nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/k

dodane 08.01.2009 09:33

Order Uśmiechu dla włoskiego księdza

Ks. Bruno Lima z Włoch, został 872 Kawalerem Orderu Uśmiechu za zorganizowanie ośmiu transportów z Włoch, zawierających aparaty ortopedyczne dla niepełnosprawnych dzieci. Dzisiaj z ich rąk odebrał odznaczenie w kieleckim magistracie.

Dzięki dwuletniej współpracy Anny Sowy, pełnomocnika prezydenta Kielc ds. osób niepełnosprawnych i ks. Bruno Lima z włoskiego Centrum Ortopedycznego Reggio Emilia, powstała w Kielcach jedyna w skali kraju placówka – Bank Ortopedyczny przy Urzędzie Miasta Kielce.

Za pośrednictwem tej placówki różnego typu aparaty ortopedyczne trafiły do ponad stu dzieci z całej Polski.

Są to przede wszystkim tzw. ortezy – specjalne aparaty, które nakłada się na niepełnosprawną nogę. Służą one do umocnienia nogi, ale zarazem umożliwiają jej zginanie w stawach.

Wśród darów są także tzw. łuski na staw kolanowy i skokowy, specjalne trójnogi do chodzenia ze stabilizatorami, aparaty do pionizacji dzieci z rozszczepem kręgosłupa, foteliki samochodowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Aparaty są używane, ale w bardzo dobrym stanie. Koszt nowego waha się w granicach 20–30 tys. zł.

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała odznaczenie księdzu Bruno Lima oraz Annie Sowie w kwietniu 2008. Ks. Lima dotąd nie mógł odebrać orderu.

« 1 »