nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Radio Watykańskie/k

dodane 22.12.2008 08:57

190 lat kolędy „Cicha noc”

„Cicha noc” (niem. "Stille Nacht")– najbardziej znana kolęda świata – śpiewana jest już od 190 lat. Po raz pierwszy wykonano ją w kościele parafialnym w Oberndorfie koło Salzburga na Pasterce w 1818 r. Melodię napisał tamtejszy nauczyciel i zarazem organista Franz Xaver Gruber na prośbę zaprzyjaźnionego z nim wikarego, ks. Josepha Mohra, który dwa lata wcześniej ułożył tekst składający się z sześciu zwrotek.

Prawykonawcami „Stille Nacht” byli obaj autorzy. Kolęda już po niewielu latach przekroczyła granice Austrii. W 1827 r. znana była w Londynie, w 1831 – w Moskwie, a osiem lat później – w Nowym Jorku. W Niemczech obok katolików rychło zaczęli ją śpiewać również protestanci. Obecnie została już przełożona na ponad 330 języków. Jak się szacuje, znana jest na całym świecie 2 mld ludzi.

Obchody 190. rocznicy prawykonania pieśni „Stille Nacht” planowane są w Oberndorfie na Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Rozpoczną się o godz. 17.00 i będą transmitowane w internecie. Spodziewany jest udział ok. 10 tys. osób. Do tej austriackiej miejscowości co roku przybywają w Boże Narodzenie tysiące odwiedzających, wśród nich liczni Azjaci. Dowodzi to popularności kolędy „Cicha noc” również w kulturach odległych od europejskiej.

« 1 »