nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 10.12.2008 15:54

Szopka polskich uczniów w Panteonie

W rzymskim Panteonie odbyła się wieczorem 9 grudnia inauguracja polskiej szopki bożonarodzeniowej.

Wykonali ją uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

„Jest to szopka polichromowana, czyli każda z wyrzeźbionych w drewnie figur została w odpowiedni sposób pomalowana” – powiedziała Radiu Watykańskiemu ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. Podkreśliła, że prezentacja szopki jest związana z jubileuszem 1400 lat od przekształcenia Panteonu w świątynię chrześcijańską.

Tematem tegorocznej szopki jest młodzież, a towarzyszy jej hasło: „Z myślą o duchowej przyszłości Europy. Młodzi święci wzorcem i wyzwaniem dla młodzieży europejskiej”.

Stąd też w szopce, oprócz tradycyjnych figur Jezusa, Maryi, Józefa i pasterzy, znaleźli się dwaj młodzi święci: Stanisław Kostka i Pier Giorgio Frassati, współpatron Światowego Dnia Młodzieży w Sydney.

„Myślę, że ta szopka jest zarówno przypomnieniem polskiej tradycji, jak i pokazaniem, że funkcjonujemy w całym dziedzictwie europejskim” – powiedziała polska ambasador przy Watykanie.

Prezentacji szopki towarzyszyła Msza św. sprawowana przez abp. Szczepana Wesołego oraz koncert kolęd w wykonaniu chóru parafii San Michele Arcangelo w Capenie pod dyrekcją Jolanty Cicheckiej.

« 1 »