nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 08.12.2008 09:47

Relikwie św. Joanny Beretty Molla w Poznaniu

Relikwie świętej Joanny Beretty Molla – włoskiej lekarki, która mimo zagrożenia życia zdecydowała się urodzić dziecko – trafiły w niedzielę do kościoła Pierwszych Polskich Męczenników w Poznaniu.

Relikwie zostały wprowadzone uroczyście podczas Mszy świętej, którą odprawił pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Zdzisław Fortuniak. Następnie relikwiarz w kształcie monstrancji umieszczono we wnęce świątyni, w pobliżu chrzcielnicy.

„Pragniemy, aby święta Joanna była patronką rodzin w naszej parafii i ochrzczonych w naszej świątyni dzieci” – powiedział ks. Wojciech Krupczyński, proboszcz parafii Pierwszych Polskich Męczenników, która jako pierwsza w archidiecezji poznańskiej posiada relikwie tej Świętej.

Joanna Beretta Molla urodziła się w 1922 roku w Magenta koło Mediolanu. Była lekarzem i mamą trojga dzieci. Gdy była w kolejnej ciąży, ciężko zachorowała.

21 kwietnia 1962 roku urodziła córkę Joannę Emanuelę, a tydzień później zmarła.

Papież Jana Paweł II beatyfikował Joannę Molla 24 kwietnia 1994 roku podczas światowego Roku Rodziny, zaś 16 maja 2004 roku ogłosił ją świętą.

W uroczystościach wzięli udział mąż Joanny Beretty i jej najmłodsza córka, Joanna Emanuela.

« 1 »