nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 28.11.2008 10:42

W grudniu ruszy warszawskie "Okno życia"

"Okno życia", czyli miejsce, pomagające noworodkom, które przynosi tam mama dziecka, powstanie w Warszawie na początku grudnia.

Od ponad dwóch lat takim miejscem opiekują się siostry nazaretanki w Krakowie. Do tej pory zostawiono tam 9 noworodków.

"Okno życia" w Warszawie powstanie z inicjatywy abp. Kazimierza Nycza. Znajdować się będzie w Domu Prowincjalnym Sióstr Rodziny Maryi przy ul. Hożej 3.

Obecnie trwają prace nad zamontowaniem odpowiedniego wyposażenia. Okno otwiera się od zewnątrz, w środku znajduje się ogrzewane miejsce na pozostawienie noworodka. Otwarcie okna uruchamia dzwonek, dzięki któremu siostry mieszkające w domu wiedzą, że powinny odebrać dziecko.

Dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

"Okno życia" oprócz tego, że ratuje życie, pełni również funkcję edukacyjną i uświadamiającą - głosi komunikat Kurii warszawskiej.

- Każdej matce, będącej w stanie błogosławionym, uświadamia, że nie pozostanie nigdy osamotniona w sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku należnej opieki.

Jest symbolem gotowości społeczeństwa do przyjęcia każdego dziecka i znakiem szacunku dla wielkiego daru życia. Jest wyrzutem sumienia dla tych, którzy w sposób nieodpowiedzialny wzbudzają życie, a później je niszczą."

"Okno" działać będzie pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a w jego funkcjonowanie zaangażowane będą nie tylko Siostry Rodziny Maryi, ale także archidiecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Pogotowie Ratunkowe, Szpital im. Św. Rodziny oraz ośrodki adopcyjne.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione