nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

BP KEP/k

dodane 12.11.2008 17:30

14 listopada - Dzień Modlitwy za Kongo

"Bardzo proszę wszystkich, aby w najbliższym czasie nie zapominali o łzach, bólu i strachu naszych braci i sióstr w Kongo. Niech ich cierpienie mobilizuje nas do modlitwy i duchowej ofiary, do gestów ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności" - zachęca przewodniczący Komisji ds. Misji.

O modlitwę o pokój w Demokratycznej Republice Konga i szczególną pamięć w modlitwie za pracujących tam polskich misjonarzy zaapelował bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Z inicjatywy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, najbliższy piątek (14 XI) będzie przeżywany jako dzień duchowej solidarności i modlitwy z Demokratyczną Republiką Konga i pracującymi w niej polskimi misjonarzami.

Poniżej tekst apelu:

Wezwanie do modlitwy o pokój w Demokratycznej Republice Konga

Drodzy Bracia i Siostry!

Mijające tygodnie przerażały nas informacjami o brutalnych prześladowaniach chrześcijan w Indiach i Wietnamie. A w ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że Afryce grozi kolejna klęska humanitarna, dotykająca miliony mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga.

Z troską spoglądamy ku tej części Afryki, w której setki tysięcy ludzi doświadcza przemocy, wygnania i niepewności jutra. Wśród nich ciągle są obecni i ofiarnie im służą polscy misjonarze, którzy jako jedni z nielicznych, zdecydowali się pozostać na miejscu i na miarę swoich możliwości oraz posiadanych środków pomagać uchodźcom i ofiarom starć rebeliantów z oddziałami rządowymi.

W czasie sporadycznych teraz kontaktów telefonicznych, nasi misjonarze i misjonarki zwracają się z prośbą, aby ofiarować im dar modlitwy i duchowej łączności.

Solidarności i pocieszenia w sytuacji zagrożenia życia potrzebują nie tylko oni, ale i nasi bliźni – mieszkańcy Konga, zagrożeni wojną domową. Nie możemy na te prośby i oczekiwania pozostać obojętni! Dlatego bardzo proszę wszystkich, aby w najbliższym czasie nie zapominali o łzach, bólu i strachu naszych braci i sióstr w Kongo. Niech ich cierpienie mobilizuje nas do modlitwy i duchowej ofiary, do gestów ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności.

Nasze dary złączmy z modlitwą i wyrzeczeniem, jakie w intencji misjonarzy w Demokratycznej Republice Konga i ich podopiecznych będą zanosić 14 listopada b.r. studenci Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i wszystkie żeńskie zakony kontemplacyjne w naszym kraju.

Z nadzieją na prawdziwy pokój w tym regionie Afryki i z błogosławieństwem dla wszystkich, którzy go szczerze pragną i mocą modlitwy wprowadzają!


† Wiktor Skworc
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Warszawa, 10 listopada 2008 r.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione