nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

www.naukawpolsce.pap.pl/k

dodane 27.10.2008 16:00

Zdjęcia krateru na Marsie

Zdjęcia wykonane w bardzo dużej rozdzielczości ujawniły, że w okolicach północnego bieguna Marsa może istnieć krater uderzeniowy. To efekt wykorzystania możliwości amerykańskiej sondy Mars Reconnaisance Orbiter.

Na tym obszarze Marsa istnieje niewiele kraterów.

HiRISE to nazwa jednego z instrumentów sondy Mars Reconnaisance Orbiter. Rozwinięcie skrótu oznacza High Resolution Imaging Science Experiment. Jest to kamera pracująca w świetle widzialnym, zdolna wykonywać zdjęcia w bardzo dużej rozdzielczości.

Z wysokości od 200 do 400 km nad powierzchnią Marsa wykonuje fotografie, na których dobrze widać obiekty o rozmiarach około jednego lub dwóch metrów (jeden piksel na matrycy kamery to od 30 do 60 cm).

Co tydzień na witrynie internetowej misji umieszczane są nowe zdjęcia. Jeśli któreś nam się spodoba, można je umieścić na pulpicie swojego komputera jako tapetę.

Dostępne są bardzo różne rozmiary tapet, od 800 na 600 pikseli po 2560 na 1920 pikseli. Adres witryny internetowej to hirise.lpl.arizona.edu.

Od początku działania, czyli od listopada 2006 r., instrument HiRISE dostarczył ponad 8200 gigapikselowych zdjęć powierzchni Marsa, a zespół misji udostępnił 27 terabajtów danych.

« 1 »