nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023
dodane 15.10.2008 09:33

Benedykt XVI o muzyce

Na duchowe wartości muzyki wskazał Papież po koncercie ofiarowanym jemu i ojcom synodalnym w Bazylice św. Pawła za Murami.

Filharmonicy Wiedeńscy w ramach odbywającego się w Rzymie VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Sztuki Sakralnej wykonali szóstą symfonię Antona Brucknera.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że utwór ten jest wyrazem wiary kompozytora, który umiał swą muzyką przekazywać religijną wizję życia i historii.

„Kiedy tej słynnej kompozycji słuchamy w bazylice św. Pawła, odruchowo przychodzi nam na myśl fragment jego Pierwszego Listu do Koryntian – powiedział Papież. – Apostoł, mówiąc o różnorodności i jedności charyzmatów, porównuje następnie Kościół do ludzkiego ciała, złożonego z bardzo odmiennych między sobą części. Wszystkie one są jednak niezbędne do jego dobrego funkcjonowania.

Także orkiestra i chór składają się z różnych instrumentów i głosów, które zestrajając się ze sobą dają harmonijną melodię, miłą dla ucha i dla ducha. Drodzy bracia i siostry! Przyjmijmy tę naukę, której potwierdzeniem było znakomite wykonanie utworu muzycznego, którego mogliśmy wysłuchać”.

« 1 »