nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

KAI/k

dodane 12.10.2008 09:25

Wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II

Z okazji zbliżającej się 30-tej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z rzymskim Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II organizuje wystawę jubileuszową pt. „To było niemożliwe. Wynik konklawe, który zaskoczył świat…”, przypominającą ten niezwykły moment.

- Karol Wojtyła. To było niemożliwe! – emocjonowały się zachodnie wtedy środki masowego przekazu. W tym samym czasie media socjalistyczne starały się usilnie sprawić wrażenie, że nic wielkiego się nie wydarzyło. A jednak – pierwszy od 455 lat papież nie-Włoch, młody, energiczny i wysportowany, bez doświadczenia w Kurii Rzymskiej i watykańskiej dyplomacji, za to wspaniały duszpasterz, a do tego „z dalekiego kraju”, zza szczelnie zamkniętej „żelaznej kurtyny”…

Pomiędzy 10 a 20 października br., w namiocie ustawionym na Placu Zamkowym w Warszawie, zwiedzający będą mogli obejrzeć prasę z całego świata – zaprezentowane zostaną liczne reprodukcje pierwszych stron gazet europejskich i światowych.

Ważnym elementem ekspozycji będą także archiwalne nagrania telewizyjne, filmy ze wspomnieniami naocznych świadków tamtejszych wydarzeń oraz zachowane doniesienia radiowe z Archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa.

Zwiedzający, dzięki niedawno odtajnionym archiwalnym materiałom Archiwum Spraw Zagranicznych, dowiedzą się także, jak na wybór polskiego kardynała próbowały reagować polskie władze.

Aby wystawa przenosiła odbiorcę w atmosferę tamtych niezwykłych chwil, obejrzeć będzie można na niej również oryginalne materialne pamiątki związane z osobą Kardynała Wojtyły i później Jana Pawła II: białą sutannę papieską z pasem, czarną pelerynę biskupią, piuskę, parę czerwonych butów papieskich, 1 sygnowany tom Liturgii Godzin oraz koronka drogi krzyżowej.

Ekspozycja czynna będzie w godzinach 10-21, wstęp wolny.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione