nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 12.09.2008 09:20

800 młodych śpiewaków w Nowym Sączu

Rzęsistym deszczem przywitał Nowy Sącz chórzystów zrzeszonych w Polskiej Federacji Pueri Cantores, którzy 11 września wieczorem zainaugurowali na tamtejszym rynku V Krajowy Kongres.

Uczestniczy w nim blisko 800 młodych śpiewaków z dwudziestu chórów z całej Polski.

Spotkanie odbywa się pod hasłem „O Crux ave, spes unica” –„Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo nasza”. Festiwal potrwa do niedzieli.

Kongres uroczyście otworzył prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores ks. Robert Tyrała, który przypomniał, że w diecezji tarnowskiej tkwią korzenie Polskiej Federacji Pueri Cantores.

„Przychodzimy więc do domu i symbolicznie całujemy dłoń matki. Powrót do domu zawsze oznacza zaczerpnięcie ze źródła, nabieranie ducha, umocnienie i napełnienie energią do życia i pracy. Taki też jest ten nasz powrót do korzeni” – podkreślał ks. Tyrała.

Ks. Tyrała nawiązał on do hasła tegorocznego Kongresu „Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo nasza”. „Mocno wierzymy, że miłosierdzie Boga dla nas i całego świata jest wielkie oraz że w Krzyżu naszego Zbawiciela odnajdziemy jedyną i prawdziwą nadzieję” – zaznaczył.

W piątek w ramach Kongresu, w kościele Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Millenium w Nowym Sączu odbędzie się m.in. misterium „O Crux – Ave!”. To niezwykły koncert i medytacja religijna, poświęcona tajemnicy Krzyża, który jest jednocześnie głównym tematem Kongresu.

Kongres będzie okazją do promocji polskiej współczesnej muzyki chóralnej, m.in. następujących kompozycji:„In virtute Crucis” ks. Kazimierza Pasionka, hymnu „Misericordias Domini” i „Alleluja” Henryka Jana Botora, „Święta Kingo” Juliusza Łuciuka.

Organizatorem Kongresu jest Polska Federacja Pueri Cantores. Jest ona członkiem Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores, która - powstając pod koniec II wojny światowej - postawiła sobie za cel propagowanie wśród dzieci i młodzież idei pokoju i braterstwa.

Czyni to poprzez muzykę, kształtując w ten sposób młodych śpiewaków na wartościowych, odpowiedzialnych i wrażliwych ludzi.

Obecnie tworzy ją 37 chórów; chłopięcych, chłopięco-męskich, dziewczęcych, i mieszanych młodzieżowych. Jednym z ważnych działań Federacji są, organizowane w cyklu trzyletnim, Kongresy krajowe. Do tej pory odbyły się one w Tarnowie (1997), Krakowie (2000), Poznaniu (2003) i Toruniu (2006).

Na czele Polskiej Federacji Pueri Cantores stoi ks. Robert Tyrała z Krakowa.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione