nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

KAI/k

dodane 25.08.2008 09:57

Pielgrzymi na rolkach

Kolejne tysiące pieszych pątników przybyły na Jasną Górę. Docierające teraz, na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, pielgrzymki należą na ogół do mniej licznych niż, te które przyszły w pierwszej połowie sierpnia.

Obok pielgrzymek pieszych przybywają także grupy rowerowe. Ponad to dzisiaj ma dotrzeć z Warszawy pielgrzymka na rolkach.

Z pielgrzymek pieszych największą w niedzielę grupą była 83. Łódzka Pielgrzymka Piesza. Przyszło w niej 2,6 tys. pątników. Wędrującym w 10 grupach wiernym towarzyszyło hasło: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie".(...)

Łódzka pielgrzymka ma swoją długoletnią historię. Prawdopodobnie już w XIX w. łodzianie podjęli pielgrzymi trud. Najstarsze, niestety nigdzie w dokumentach nie potwierdzone, pielgrzymki wyruszały z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsza zorganizowana pielgrzymka odbyła się w sierpniu 1926 r., w sześć lat po powstaniu diecezji łódzkiej.

Obok pieszej pielgrzymki arch. łódzkiej na Jasną Górę dotarły dziś grupy m.in. z: Buczka, Bełchatowa, ziemi łaskiej, Kolna, Zgierza, Borowna, Przedborza, Zduńskiej Woli czy Sieradza.

Choć przybywające teraz pielgrzymki w ciągu kilku dni pokonują zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, to rekolekcyjne przeżycia są wyjątkowe. Większość pozostaje w Sanktuarium kilka dni i dopiero po odpuście wraca do swych domów także pieszo.

Ks. Stanisław Banach z Głowna określa pielgrzymki mianem tryptyku. - Jeden obraz to wędrowanie na Jasną Górę, drugi to krótkie spięcie duchowe przed Obrazem Matki Bożej, a trzeci to świętowanie, kosztowanie owocu pielgrzymki. Tutaj, to są najpiękniejsze chwile trwania w radości – stwierdził kapłan.

Jutro wejścia pieszych pielgrzymek rozpoczną się już od rana i potrwają z przerwami na Eucharystie do wieczora. Przyjść ma w sumie 36 grup, w tym jedna z największych - Piesza Pielgrzymka Tarnowska.

« 1 »