nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 01.08.2008 09:08

Szczyt pielgrzymek w Taize

W Taizé trwa wakacyjny szczyt. Katolicy, protestanci i prawosławni trzy razy dziennie gromadzą się na wspólną modlitwę. W grupie ponad 4 tys. osób przeważa młodzież z różnych zakątków Europy, ale są też mieszkańcy Azji i Afryki.

Rosną nadzieje, że organizowane przez braci Europejskie Spotkanie Młodych w przyszłym roku odbędzie się w Polsce. Takie zaproszenie przywiozła do Taizé delegacja Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Rozległy Kościół Pojednania zapełnia po brzegi różnojęzyczna rzesza młodych ludzi. Słuchają Słowa Bożego, śpiewem chwalą Boga i proszą o pojednanie i pokój na świecie. W przedostatnim dniu lipca południową modlitwę br. Alois zakończył takimi słowami: „Duchu Święty, lekki powiew Twego tchnienia przywraca świeżość naszej duszy, abyśmy każdego dnia mogli na nowo wyruszać w drogę, która z cienia wyprowadza nas ku światłu Twojej obecności.”

W modlitwie brała udział także dziewięcioosobowa delegacja Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Pastorzy różnych Kościołów protestanckich i księża katoliccy, którzy od 6 lat regularnie spotykają się i prowadzą przyjazny dialog ekumeniczny, owocujący najróżniejszymi inicjatywami w Poznaniu, przyjechali specjalnie do Taizé.

Przywieźli zaproszenie, by wspólnota wybrała kiedyś Poznań jako miejsce corocznie organizowanego Europejskiego Spotkania Młodych.

Zaproszenie do Poznania przesłał już rok temu ksiądz abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, a także prezydent miasta. Od dawna młodzi poznaniacy, odwiedzający licznie Taizé, wyrażają pragnienie, by takie spotkanie odbyło się w ich mieście.

Brat Alois był krótko w Poznaniu w kwietniu 2008 r., by wziąć udział w modlitwie z młodymi ludźmi z całego regionu. Zapewnił, że wspólnota poważnie bierze pod uwagę to zaproszenie.

Tegoroczne spotkanie europejskie odbędzie się w dniach od 29 grudnia do 2 stycznia 2009 w Brukseli. Tradycyjnie wtedy ogłasza się miejsce następnego spotkania.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione