nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

dziennik.pl/k

dodane 30.07.2008 10:46

Biały Rycerz II zabierze turystów w kosmos

W poniedziałek na pustyni Mojave odbyła się oficjalna premiera samolotu White Knight Two. Zbudowana z kompozytów maszyna będzie wynosić w niebo pierwszy w historii komercyjny statek kosmiczny SpaceShip Two, którego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku - podaje dziennik.pl

Pomysłodawcą jest brytyjski miliarder sir Richard Branson. Kosmiczna linia turystyczna to jego najnowszy i chyba najbardziej niesamowity pomysł. Branson jest twórcą Virgin Group skupiającej ok. 250 firm, m.in. biuro podróży i linię lotniczą. Do Bransona należy także karaibska wysepka Necker, którą można wynająć za jedyne 22 tys. dol. za tydzień.

200 tysięcy dolarów trzeba będzie zapłacić za dwugodzinną podróż samolotem SpaceShip Two i przekroczenie granicy ziemskiej atmosfery. W osiągnięciu rekordowej wysokości 110 km nad poziomem morza pasażerskiemu statkowi suborbitalnemu pomoże drugi samolot - zaprezentowany wczoraj White Knight Two (ang. Biały Rycerz II).

Do budowy Białego Rycerza wykorzystano włókno węglowe, aramid (odpowiednik Kevlaru) oraz żywic epoksydowych. Dzięki zastosowaniu takich materiałów samolot będzie wytrzymały, a jednocześnie dużo lżejszy, niż gdyby wykonano go z tytanu i aluminium.

Będzie też spalać do 60 proc. mniej paliwa niż tradycyjna maszyna lotnicza. Rozpiętość skrzydeł Rycerza wynosi 42,6 m. Samolot Bransona będzie największym na świecie samolotem wykonanym w całości z kompozytów. Wyposażona w dwa silniki maszyna będzie w stanie udźwignąć 12-tonowy ładunek.

Tym ładunkiem będzie statek suborbitalny SpaceShip Two z pasażerami na pokładzie. Gdy macierzysty samolot osiągnie wysokość 15 km, SST odczepi się od jego kadłuba i za pomocą własnych silników rakietowych wzniesie się na wysokość ponad 110 km, przekraczając oficjalną granicę przestrzeni kosmicznej.

Po jej osiągnięciu statek zacznie powrót na Ziemię i wyląduje niczym normalny rejsowy samolot.
Nim dojdzie do kosmicznych wycieczek obie maszyny - nowo zaprezentowany samolot oraz statek - muszą przejść długie testy badające ich wytrzymałość oraz bezpieczeństwo.

Oficjalna prezentacja statku ma nastąpić najpewniej pod koniec tego roku.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione