nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

KAI/k

dodane 25.07.2008 07:41

Wyruszył Tabor Pamięci Romów

IX Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów wyruszył 24 lipca z Tarnowa. Jego uczestnicy przejdą szlakiem mogił Cyganów wymordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.

Będą modlić się i składać kwiaty w miejscach, gdzie zginęli ich przodkowie. W tym roku mija 65 lat od wymordowania w Szczurowej ludności narodowości cygańskiej.

Pomysłodawcą Taboru Pamięci jest znany cyganolog i etnograf Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W 1979 r. stworzył tam pierwszą w świecie stałą ekspozycję o historii i kulturze Romów. (...)

Tabor Pamięci jest uważany za wyjątkowe zdarzenie o charakterze międzynarodowym. Jego celem jest przybliżenie tradycji i kultury Cyganów.

Tabor wyruszył sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, po czym zatrzymał się pod Pomnikiem Pierwszego Transportu do Oświęcimia, gdzie zostały złożone kwiaty.

Później Cyganie pojechali w kierunku Bielczy, Żabna, a dalej do Szczurowej i Radłowa. Wędrówka potrwa do niedzieli, 27 lipca.

Na cmentarzach Cyganie będą się modlić w intencji pomordowanych.

W czasie wędrówki Romowie przedstawią swoją kulturę i tradycję, odbędzie się szereg koncertów muzyki cygańskiej, a wieczorami zaplanowano biesiady przy ognisku.

Przed wyjazdem Taboru z Tarnowa została otwarta wystawa „Dzieci Wiatru”, przywieziona z Muzeum Kultury Romów w Martinie na Słowacji. Ekspozycja nawiązuje do ojczyzny przodków Romów – Indii, skąd w IX w. grupy Romów wywędrowały przez Persję i Armenię do współczesnej Grecji, a następnie do dalszych krajów europejskich.

W Polsce żyje ok. 15 tys. Cyganów, głównie w mniejszych miastach i wioskach na wschodzie i południu kraju.

Polscy Cyganie zrzeszają się w stowarzyszeniach, organizują imprezy folklorystyczne, koncerty i festiwale kultury cygańskiej.

Co roku we wrześniu do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej z pielgrzymką przybywają Cyganie z różnych krajów. W grudniu organizowana jest ogólnopolska pielgrzymka Romów na Jasną Górę.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione