nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 16.07.2008 10:53

Jan Pospieszalski i warszawska młodzież organizują muzykalne „Sydney na Białorusi”

Na „Sydney na Białorusi” przybędzie ok. 4 tys. młodych Białorusinów – powiedział w rozmowie z KAI Jan Pospieszalski. Razem z warszawską młodzieżą z inicjatywy abp. Tadeusza Kondrusiewicza zorganizuje on obchody Światowych Dni Młodzieży w klasztorze franciszkanów pod Mińskiem.

Do klasztoru w Iwieńcu k. Mińska Jan Pospieszalski przyjeżdża co roku z grupą 20-30 warszawiaków, by prowadzić tygodniowe warsztaty muzyczne, liturgiczne i artystyczne dla ok. 200 Białorusinów.

Tym razem jednak w piątek, pod koniec warsztatów przybędzie dodatkowo ok. 4 tys. młodych katolików z całej Białorusi razem ze swoimi duszpasterzami, by wspólnie obchodzić ŚDM.(...)

Na pielgrzymów czekać będzie „specjalny program formacyjny i modlitewny, połączony ze śpiewem i wspólnymi koncertami.

Przewidziane są także zajęcia w grupach pod kierownictwem księży, świadectwa i rozważania, a ponadto liturgia pokutna, modlitwa uwielbienia oraz godzinki.

„Program jest wypełniony i intensywny. Ale nie zabraknie miejsca na zabawę, koncerty beatowe i wszelkiego rodzaju radochę” – mówi Pospieszalski, dodając, że w klasztorze zagra też koncert zespół „Arka Noego”.

Grupa z Warszawy bierze ponadto ze sobą telebim, dzięki któremu za pośrednictwem telewizji watykańskiej pielgrzymi w Iwieńcu łączyć się będą z Sydney.

Jan Pospieszalski uważa, że taka inicjatywa „świetnie trafia w potrzeby tamtej młodzieży”. Zaznacza, że dla większości z nich będzie to prawdopodobnie pierwsze w życiu „spotkanie z ludźmi z realnej wspólnoty”, dzielących się swoją wiarą.

„Chrześcijaństwo kojarzy im się trochę ze starymi babciami albo infantylnym przekazem religijnym” – zauważa. Tymczasem przybywający do Iwieńca Polacy „pokazują, że można nie rezygnować z nowoczesności, nosić bardzo modne ciuchy i mieć pomalowane włosy, a żyć po chrześcijańsku, być świadkiem Chrystusa”.

Już po raz szósty do Iwieńca wyrusza 25-osobowa grupa złożona ze scholi z parafii św. Tomasza na Imielinie, członków zespołu ewangelizacyjnego „Sound and Grace”, a także chórzystów z Centrum Myśli JP2. Towarzyszy im kompozytor muzyki religijnej Paweł Bębenek oraz liturgista z Chorzowa ks. Bartosz Zygmunt.

Przez cały tydzień prowadzić tam będą warsztaty, których duchowym kierownikiem jest natomiast ich główny inicjator charyzmatyczny przeor klasztoru o. Lech Bachanek.

Jak co roku w warsztatach weźmie udział ok. 200 młodych Białorusinów, gdyż tylko tyle jest w stanie pomieścić klasztor. Pielgrzymi, którzy przybędą w piątek, rozbiją obóz na przyklasztornych błoniach.

« 1 »