nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 14.07.2008 14:31

Młodzi z 40 krajów w Taize

Z tygodnia na tydzień wydłuża się lista krajów reprezentowanych w Taizé - pisze brat Marek z Taize.
- W tej chwili jest ich już prawie 40. Wśród niemal dwutysięcznej rzeszy goszczących obecnie w burgundzkiej wiosce najczęściej słyszy się język holenderski, węgierski, ukraiński i – jak co tydzień – niemiecki i polski. Z tych bowiem krajów przyjechało najwięcej młodych ludzi.

Po przyjeździe każdy uczestnik wybrał grupę biblijną, w której teraz przeżywa cały tydzień. Młodzi ludzie w wieku powyżej 17 lat mają dwa tematy do wyboru: „Bóg staje się jednym z nas” oraz „Pozostań wiernym aż do końca”.

Codzienne biblijne katechezy braci mają na celu wprowadzenie uczestników do rozważań w małych grupach. Bracia kładą nacisk na to, by nie prowadzić teoretycznych dyskusji, ale starać się usłyszeć Słowo Boże i pomóc sobie wzajemnie odnieść jego przesłanie do życia codziennego. Dlatego w ramach poszczególnych grup tematycznych tworzy się grupy wiekowe.

Oddzielnie spotykają się ze sobą ci, którzy się uczą i studiują, oddzielnie ci, którzy już pracują. Zupełnie oddzielną grupę stanowią ludzie starsi i rodziny z dziećmi.

Brat Alois, przeor wspólnoty, spotkał się ze wszystkimi w połowie tygodnia. Przypomniał tzw. „Małą regułę”, którą bracia Wspólnoty starają się wcielać w życie.

„Niech Twój codzienny trud i odpoczynek będzie ożywiony Słowem Bożym. We wszystkim zachowuj ciszę wewnętrzną, aby trwać w Chrystusie. Daj się przeniknąć duchem błogosławieństw: radością, prostotą, miłosierdziem.”

Komentując te słowa, napisane przez brata Rogera, brat Alois powiedział między innymi: „Pokój wewnętrzny nie jest celem samym w sobie. On jest warunkiem, byśmy potrafili budować pokój i sprawiedliwość w świecie, który tak bardzo tego potrzebuje”.

« 1 »