nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 04.07.2008 22:20

Indianie brazylijscy spotkali się z papieżem

Dwoje przedstawicieli Indian brazylijskich przyjął 2 lipca Benedykt XVI na zakończenie audiencji ogólnej w Auli Pawła VI w Watykanie.

Przybysze, pochodzący z plemion Macuxi i Uapixana, zamieszkujący rezerwat Raposa Serra do Sol w północno-zachodniej części kraju, wręczyli Ojcu Świętemu prośbę o pomoc w zachowaniu na własność należących do nich ziem.

61-letniego Jacira José de Souza i 32-letnią Pierlangelę Nascimento da Cunha wyznaczyła do wyjazdu do Europy Indiańska Rada Roraima, aby prosili o pomoc w zachowaniu ziem indiańskich w Amazonii. Według nich, ziemie te są zagrożone przez „zazdrosnych i potężnych obszarników”.

Indianie wyjaśnili papieżowi, że rezerwat Raposa Serra do Sol w stanie Roraima w pobliżu granicy Brazylii z Wenezuelą i Gujaną „od lat jest terenem inwazji wielkich właścicieli ziemskich z południa kraju, którzy zajmują rozległe obszary rezerwatu, aby sadzić tam ryż” i zabijają broniących tych terenów Indian.

Wcześniej delegacja indiańska odwiedziła Londyn, Paryż, Madryt, Brukselę i Mediolan, gdzie zapoznawała polityków ze swym projektem “Anna Pata, Anna Yan” (Nasza Ziemia, Nasza Matka). Ich rezerwat Raposa Terra do Sol, zajmujący powierzchnię 1,6 miliona hektarów, po prawie 30 latach starań zalegalizował w 2005 r. prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva. Mieszka tam 19 tysięcy Indian z plemion Macuxi, Uapixana, Ingarico, Taurepangue i Patamona. Mimo prawnego przyznania im ziemi wielu producentów ryżu zagarnia znaczną część tych terenów.

Władze Roraimy twierdzą, że plemiona indiańskie są zbyt małe, aby zajmować tak duży obszar, stanowiący 7 proc. powierzchni stanu. Również wojsko uważa, że ziemie indiańskie nie powinny znajdować się przy granicy państwowej.

Brazylijscy biskupi wielokrotnie udzielali poparcia Indianom z tego rezerwatu, twierdząc, że nierozwiązanie sytuacji przyczynia się do wzrostu przestępczości oraz zaostrza konflikt między właścicielami ziemskimi a rdzennymi mieszkańcami tych ziem.

« 1 »