nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 29.05.2008 10:40

Okrojona Droga Krzyżowa na Światowych Dniach Młodzieży

Droga Krzyżowa, które odbędzie się 18 lipca w ramach Światowego Dnia Młodzieży w Sydney, będzie miała charakter ekumeniczny, dlatego organizatorzy zrezygnowali z sześciu tradycyjnych stacji.

Organizatorzy przyznają, że taki scenariusz zaplanowali w obawie by to tradycyjne nabożeństwo katolickie na ulicach miasta nie dało podstaw do oskarżeń o szerzenie antysemityzmu - pisze australijski dziennik "Sydney Morning Herald".

Bp Anthony Fisher, kierujący przygotowaniami do ŚDM, przyznaje, że o inscenizacji Drogi Krzyżowej rozmawiano już ze społecznością żydowską.

Ekumeniczna wersja Drogi Krzyżowej, zatwierdzona została też przez Stolicę Apostolską.

Starszy rabin Wielkiej Synagogi w Sydney, Jeremy Lawrence, powiedział, że nie zna jeszcze szczegółów, ale jest pełen uznania dla wysiłków Kościoła na rzecz dialogu między religiami. Rabin zaprosił papieża do złożenia wizyty w synagodze, ale z powodu napiętego programu ŚDM Benedyktowi XVI nie uda się skorzystać z tego zaproszenia - pisze australijska gazeta.

Rano 18 lipca Benedykt XVI modlić się będzie w krypcie katedry w Sydney z przedstawicielami australijskich Kościołów chrześcijańskich. Wśród nich mają pojawić się anglikanie luteranie, prezbiterianie i dostojnicy Kościołów obrządku wschodniego.

Potem papież spotka się z kilkudziesięcioma wyznawcami innych religii: muzułmanami, żydami, buddystami i hinduistami.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się przy katedrze pw. Matki Bożej, przejdzie przez Barangaroo, dzielnicę portową Darling Harbour i plac przed gmachem Opery, a zakończy w Domain - na olbrzymich terenach zielonych, znajdujących się za katedrą.

W rolę Jezusa wcieli się młody artysta Alfio Stuto, który wygrał wcześniej casting. Aktorzy odegrają też w inne postaci ewangeliczne: 12 apostołów, Maryi, Szymona Cyrenejczyka, Ponjcusza Piłata, Szymona Piotra i inne. W przedstawieniu zagra też około 80 amatorów.

Reżyserem inscenizacji Drogi Krzyżowej jest ks. Franco Cavarra. Jeszcze przed święceniami kapłańskimi w 1998 roku pracował on jako reżyser operowy i wykładowca sztuki w Melbourne i Sydney.

Widowisko będzie transmitowane. Misterium Drogi Krzyżowej podczas ŚDM w Toronto w 2002 r. zobaczyło miliard widzów na całym świecie. Australijscy producenci chcą powtórzyć ten rekord.

« 1 »