nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 27.05.2008 09:45

7 czerwca - spotkanie młodzieży na Lednicy

Słowa Jezusa „Nazwałem was przyjaciółmi” to hasło tegorocznego spotkania na Lednicy, które odbędzie się w sobotę 7 czerwca.

Ci, którzy mają dobrą kondycję, na Lednicę mogą przybiec w Maratonie Lednickim. Kto lubi wygodę – niech przyjedzie specjalnym pociągiem PKP Intercity „Św. Jacek”.

Tegoroczne Spotkanie Młodych rozpoczyna się 7 czerwca. Tematem przewodnim będzie przyjaźń.(...)

Po Eucharystii, której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, młodzi będą przeżywać spotkanie z Papieżami: o godz. 21.37 duchową obecność Jana Pawła II, a później spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który wzorem swego poprzednika skierował wideoprzesłanie do uczestników spotkania.

Czasem modlitwy i wyciszenia będzie adoracja, podczas której przez Pola Lednickie przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem. Podczas spotkania zostaną też zebrane listy do Chrystusa Przyjaciela, o napisanie których prosił o. Góra.

Te bardzo osobiste korespondencje, w których młodzież zamieści swoje troski i problemy, prośby o modlitwę i wsparcie, zostaną przekazane siostrom zakonnym, które będą się modlić w tych intencjach. Kolejne punkty programu to radosne świętowanie.

Młodzi zebrani na Polach Lednickich otrzymają miniaturę Bramy-Ryby. W myśl tematu spotkania, każdy otrzyma po dwie rybki – jedną dla siebie, a drugą dla przyjaciela.

Uczestnicy dostaną także unikatowe wydanie Listów Świętego Pawła. Jest to nawiązanie do Roku św. Pawła Apostoła, który rozpocznie się w Kościele pod koniec czerwca. „Biorąc pisma św. Pawła Apostoła do ręki, sprawiacie, że Lednickie spotkanie będzie trwało dłużej, przeniesie się poza Pola Lednickie, a co najważniejsze – będzie trwało w Was. Dzięki Wam trafi dalej, do waszych środowisk, wspólnot i rodzin” - mówi o. Góra i zachęca: „Z entuzjazmem Pawłowym idźmy za Jezusem na krańce świata!”

Większość młodych na Lednicę przyjedzie zapewne z całą grupą autokarem lub samochodami. Kto ma wystarczająco sił, może wziąć udział w IV Lednickim Maratonie im. Jana Pawła II.

Wyruszy on spod Poznańskich Krzyży o godz. 14.00. Biegacze pokonają 44-metrową trasę i dotrą na Pole Lednickie o 20.30. Jako posłannicy Dobrej Nowiny z pochodniami przekroczą bramę Nadziei i zaniosą płomień pod Lednicką Rybę, gdzie otrzymają Lednicki Krzyż Maratoński.

Kto wybierze wygodniejszy sposób pielgrzymowania, może na Lednicę przybyć pociągiem o symbolicznej nazwie „Św. Jacek”. Będą w nim przewiezione relikwie św. Jacka i św. Czesława z Krakowa i Wrocławia, a z pielgrzymami spotka się abp Mieczysław Mokrzycki. Pociąg pielgrzymkowy zabierze chętnych na XII Spotkanie Młodych na trasie z Przemyśla do Lednogóry.

Położone w Wielkopolsce Jezioro Lednickie to jedno z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął chrzest. W 1997 roku na Polu Lednickim powstała wielka brama w kształcie ryby, symbolizująca Chrystusa, przez którą Jan Paweł II miał wprowadzić polską młodzież w trzecie tysiąclecie. 2 czerwca tego samego roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, młodzież pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa i o. Jana Góry OP po raz pierwszy zgromadziła się na Polu Lednickim.

W tym roku jest to już dwunaste spotkanie. Nad Lednicę przybywa też coraz więcej młodych, w zeszłym roku przyjechało blisko 60 tys. osób.

Lednica to już nie tylko miejsce spotkań młodzieży, ale również młodszych i starszych pokoleń. „«Taki duży, taki mały, może świętym być!» Taki duży, taki mały, może na Lednicy być!” – to hasło przyświecające Lednicy Malucha.

Tydzień po spotkaniu młodzieżowym, 14 czerwca, na Polach Lednickich odbędzie się spotkanie dla dzieci i ich rodziców. Zacznie się w południe i będzie trwało około trzech godzin.

« 1 »