nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 07.05.2008 09:32

Pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę

Już po raz 29. młodzi prawosławni z całej Polski wyruszą z paschalną pielgrzymką na Świętą Górę Grabarkę. W tym roku pielgrzymka odbywać się będzie od 16 do 18 maja.

W programie są m.in. referaty, dyskusje, wspólna modlitwa i liturgia a także bogaty program kulturalny. Pielgrzymkę organizuje bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Spodziewanych jest ok. 500 osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Pielgrzymi przybywają z całej Polski, a często również z zagranicy.

Organizatorzy zaznaczają, że przedstawiciele innych wyznań są również serdecznie zaproszeni na Grabarkę: „W praktyce różnie to bywa, ale zdarza się, że tacy goście przyjeżdżają. Nierzadko np. z młodymi prawosławnymi z Polski przybywają ich rzymskokatoliccy znajomi”

Pierwszy dzień pielgrzymowania ma głównie charakter zapoznawczy. Ważnym elementem zawiązującym wspólnotę jest poświęcenie krzyża pielgrzymkowego. Ceremonia ma zazwyczaj miejsce późnym wieczorem, ok. godz. 22. Duży, 3-4 metrowy krzyż po poświeceniu stawiany jest na górze grabarce, gdzie już pozostaje.

W drugim dniu pielgrzymki, ważnym punktem programu dla młodych jest „100 pytań do...”. „Na tym przedpołudniowym spotkaniu młodzież może zadać pytanie osobom duchownym.

W programie jest też quiz teologicznym oraz turniej sportowy.

Wieczorem odbędzie się 3 godzinne czuwanie i wspólna modlitwa a na zakończenie dnia, oraz ognisko z występami rozmaitych zespołów muzycznych z różnych stron.

W niedzielę wszyscy uczestniczyć będą w porannej Świętej Liturgii. Będą też mogli przystąpić do spowiedzi.

« 1 »