nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

KAI/k

dodane 23.04.2008 14:36

Ekumeniczne nieszpory ku czci św. Wojciecha

O jedność podzielonych wyznawców Chrystusa modlili się we wtorek w Poznaniu przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich podczas ekumenicznych nieszporów ku czci świętego Wojciecha, patrona Polski.

Na wieczornym nabożeństwie w kościele św. Wojciecha zgromadzili się członkowie powstałej w 2001 r. Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Zrzesza ona duchownych sześciu Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego.(...)

Prowadzący nieszpory opiekun nowicjatu w klasztorze franciszkanów w Osiecznej, o. Czesław Liniewicz zachęcał wiernych, by uczyli się od św. Wojciecha – który poniósł męczeńską śmierć za wiarę – „jak być doskonałym uczniem Chrystusa”.

W kazaniu proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej w Poznaniu, pastor Jan Ostryk nazwał żyjącego w X wieku biskupa Wojciecha „patronem Europy”, którego „czczą katolicy i wspominają protestanci w wielu krajach, a zwłaszcza w Czechach, na Węgrzech i w Polsce”.

Wojciech urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Czech, przybył do Gniezna na dwór polskiego księcia Bolesława Chrobrego. 23 kwietnia 997 roku poniósł męczeńską śmierć nad Bałtykiem, gdzie udał się z misją ewangelizacyjną do pogańskich Prusów. Dwa lata później papież Sylwester II ogłosił go świętym.

W roku 1000., podczas pielgrzymki do grobu Męczennika niemieckiego cesarza Ottona III, św. Wojciech został patronem utworzonej wówczas w Gnieźnie pierwszej polskiej metropolii kościelnej, której podlegały biskupstwa w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu. Wydarzenie to przeszło do historii pod nazwą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Przy relikwiach Męczennika w gnieźnieńskiej katedrze modlił się w 1979 i 1997 roku papież Jan Paweł II.

Św. Wojciech jest głównym patronem Polski, a od kilku lat uważany jest także nieoficjalnie za patrona jednoczącej się Europy.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione