nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

KAI/k

dodane 18.04.2008 11:55

70. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli

W Bydgoszczy obchodzono w czwartek 17 kwietnia 70. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli.

– Święty Andrzej Bobola działał często na różnego rodzaju granicach. Jest dla nas wspaniałym przykładem, świadkiem oraz patronem ewangelizacji z pogranicza – między różnymi kulturami, krajami oraz sytuacjami - powiedział podczas mszy o. Dariusz Kowalczyk przełożony prowincji wielkopolsko-mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Mając 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia.

Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.

Jego gorliwość była powodem wrogości ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał.

W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i żydów. Andrzej Bobola został skatowany, a następnie powieszony na rynku miejskim do góry za nogi i dobity szablą.

Kanonizacja Andrzeja Boboli odbyła się w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie integralnie zachowane relikwie św. Andrzeja spoczywają w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie na Mokotowie.

13 marca 2002 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę Prymasa Polski ustanowiła św. Andrzeja Bobolę drugorzędnym patronem Polski.

Święto św. Andrzeja Boboli w polskim kalendarzu liturgicznym jest obchodzone 16 maja

« 1 »