nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

sport.tvp.pl/k

dodane 25.03.2008 12:53

W Olimpii zapłonął znicz olimpijski

W starożytnej Olimpii zapłonął w poniedziałek znicz olimpijski przez igrzyskami w Pekinie.

Ceremonia zapalenia olimpijskiego znicza tradycyjnie odbyła się w ruinach świątyni Hery w antycznej Olimpii na Peloponezie.

Ogień rozpalony został przy pomocy promieni słonecznych przez grecką aktorkę Marię Nafpliotou, która wcieliła się w rolę kapłanki Hery.

Pierwszym uczestnikiem sztafety z pochodnią będzie mistrz olimpijski z 2004 roku w teakwondo Grek Alexandros Nikolaidis.

W sumie w sztafecie uczestniczyć ma 604 osób, które będą nieść znicz przez 1524 km. Przekazanie ognia chińskim organizatorom igrzysk będzie miało miejsce 30 marca na zbudowanym z marmuru stadionie Panathinaikon w Atenach, który był areną pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896 roku.

Potem ogień przez Europę wędrować będzie do Paryża i Londynu. Następnie przeniesie się za ocean. Tam gościć będzie m.in. w San Francisco i Buenos Aires. Z Ameryki trafi do Azji, gdzie przejdzie przez Islamabad, Bombaj, Bangkok, Kuala Lumpur, Dżakartę, Nagano, Seoul, Pyongyang, Ho Chi Minh, Taipei, Hongkong, Makao, a następnie trafi do Chin.(...)

Na trasie pochodni będzie też Tybet, który do dzisiaj stara się o niepodległość od Chin. Tam ogień wniesiony będzie na najwyższy szczyt ziemi Mont Everest. To wydarzenie ma być transmitowane na cały świat.

Ceremonię w Olimpii próbowali zakłócić obrońcy praw człowieka, protestujący przeciwko łamaniu praw człowieka w Tybecie.

Szef Reporterów bez Granic Robert Menard, który zakłócił ceremonię zapalenia znicza, zapowiedział prowadzenie akcji aż do 8 sierpnia, czyli dnia otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie.(...)

–Chcemy, by szefowie państw zagranicznych zbojkotowali ceremonię otwarcia igrzysk. Nie mamy nic przeciwko olimpiadzie ani sportowcom. Ale uczulamy państwa świata na fakt, że Chiny są największym więzieniem świata – oświadczył Menard.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 4
  kawa
 • 5
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44

Najwyżej docenione